W nowocześnie urządzonym mieszkaniu, kuchnia to zazwyczaj bardzo minimalistycznie, wręcz przypominające laboratorium, wnętrze. Oczywiście nikt, kto dba o wystrój swojego domu, nie chce w nim nudy. W takim wypadku zadanie nadania bardziej osobistego i oryginalnego charakteru, spada na dodatki. To w tych szczegółach ma zawierać się cały pomysł na aranżację. Może to się wydawać niewielkim polem do popisu twórczych porywów, ale za to z ogromną łatwością można zmieniać charakter całego wystroju, z niewielkim wysiłkiem. Oczywiście również taniej jest wymienić drobne sprzęty, niż rodzaj i kolor mebli.
Dodatki do kuchni nowoczesnej to mniej oczywiste rzeczy, niż chociażby bibeloty do salonu. W minimalistycznym wnętrzu przede wszystkim nie można przesadzić, więc umiar jest jak najbardziej wskazany. Tu zdecydowanie mniej znaczy więcej. Chodzi przede wszystkim o niedokładanie zbędnych przedmiotów. Zamiast więc myśleć o kupieniu czegoś do ozdoby, warto najpierw się zastanowić, czy jeden z niezbędnych sprzętów kuchennych nie sprawdziłby się w tej roli.
W nowoczesnej monochromatycznej kuchni warto pomyśleć o mocniejszym akcencie kolorystycznym, na przykład ponadczasowej czerwieni, czy modnym w tym sezonie kolorze miętowym. Czajnik elektryczny, czy ekspres do kawy, które tak czy inaczej będą na widoku mogą okazać się nie tylko użyteczne, ale również dekoracyjne. Bardzo ważne jest, żeby wybierając wyposażenie do kuchni, zawczasu przemyśleć tę sprawę, wtedy łatwiej będzie zachować kolorystyczną spójność. Wcale nie musi być to idealnie ten sam odcień na wszystkich dodatkach. Różne tony tego samego koloru, czy duet barw, mogą stworzyć nawet ciekawszy efekt. Szczególnie modne jest drewniane wykończenie dodatków, które delikatnie ociepla wnętrze. Wraz z doniczkami z roślinami czy świeżymi ziołami sprawi, że nowoczesne wnętrze nie będzie zimne i laboratoryjne.
Kolejnym pomysłem na dodatki jest sam design sprzętu kuchennego. Ciekawe kształty i wzory, metaliczne miedziane lub chromowane wykończenie pomogą nadać indywidualności wnętrzu. Przy okazji lepiej inwestować pieniądze w nowoczesne sprzęty, niż ozdoby, które po dwóch sezonach mogą nam się szybko znudzić albo wyjść z mody. Wśród najmodniejszych ostatnio kształtów są geometryczne bryły, w które przemieniają się zwykłe lampy, czy kosze na owoce. Także industrialne dodatki, a zwłaszcza oświetlenie wciąż cieszą się dużym powodzeniem. Dzięki nim do wnętrza wkrada się odrobina urokliwego nieładu, a minimalistyczny nieco sztywny porządek zostaje łagodnie przełamany.
Warto też wspomnieć o tekstyliach, gdyż są one nieodzowne w każdej kuchni i warto poświęcić im nieco uwagi, by nie zepsuły dobrze przemyślanego projektu. Coraz łatwiej dostępne naturalne tkaniny mogą posłużyć albo jako kolejne urozmaicenie mocniejszym kolorem, albo jako dopełnienie kompozycji. Czasem wybrane już sprzęty tworzą dostateczny efekt i kolejne akcenty barwne nie są już potrzebne, wtedy tekstylia w neutralnej tonacji idealnie dopełnią aranżację. W nowoczesnej stylistyce najczęściej sprawdza się umiar.
Właśnie w takich detalach przejawia się charakter minimalistycznej, nowoczesnej kuchni. Zwykła deska do krojenia nie powinna być dziełem przypadku, tylko kolejną cegiełką, która przyczynia się do ogólnego efektu.