Dlaczego tekstylia dla dzieci powinny mieć certyfikaty?

Tekstylia
Dlaczego tekstylia dla dzieci powinny mieć certyfikaty?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kupując tekstylia dla dzieci, należy upewnić się, że są w pełni bezpieczne i im nie zaszkodzą. Dlatego kluczowe jest sprawdzenie, czy posiadają odpowiednie certyfikaty.

Współcześnie sklepowe półki uginają się od milionów przeróżnych produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Kupując tekstylia, coraz więcej rodziców zastanawia się i sprawdza, w jaki sposób i z jakich tworzyw zostały wyprodukowane. Chodzi o to, by były najwyższej jakości i w pełni bezpieczne. Właśnie z myślą o takich konsumentach, którzy chcą wiedzieć, z czym mają do czynienia, powstały certyfikaty. Dlatego tak ważne jest to, by je sprawdzać.

Trzeba uważać

Powszechnie wiadomo, że informacja „100% Cotton” nie świadczy o dobrej jakości tworzywie. Obecnie produkcja wyrobów bawełnianych często pozostawia wiele do życzenia. Wielokrotnie używa się do tego licznych chemikaliów. Te stosowane są już nawet podczas uprawy bawełny. Przez to, środki chemiczne mogą zaszkodzić zdrowiu dziecka, wywoływać reakcje alergiczne itp.

Do tego nie wolno zapominać, że do produkcji ubrań w niektórych krajach często do pracy wykorzystywane są dzieci, a i praca dorosłych odbywa się w tragicznych warunkach. Dlatego należy kupować ubrania ze sprawdzonych źródeł. 

Global Organic Textile Standard – najpopularniejszy certyfikat

Najpopularniejszym certyfikatem, jeśli chodzi o ubranka dziecięce, jest Global Organic Textile Stndard (GOTS). Dokument ten dotyczy całej produkcji oraz tego, z jakiej bawełny został wykonany produkt. W tym przypadku konsument ma pewność, że tekstylia zostały wytworzone w sposób etyczny oraz ekologiczny. Konsument, kupując ubranka dziecięce z takim certyfikatem, może mieć pewność, że wszystko spełnia rygorystyczne standardy i produkt powstał w co najmniej 95 procentach z surowców naturalnych (tylko w niektórych przypadkach – dotyczy to skarpetek czy odzieży sportowej – może być to 70%). Tekstylia z certyfikatem GOTS powstają bez stosowania licznych substancji chemicznych – niklu, chromu PVC, które są rakotwórcze i niebezpieczne dla osoby dorosłej, a co dopiero dla dziecka.

Oeko-Tex Standard 100

Kolejnym znakiem bezpieczeństwa, jeśli chodzi o tekstylia jest Oeko-Tex Standard 100. Kupując ubranka dziecięce z tym znakiem można mieć pewność, że nie zawierają pestycydów i chlorofenoli, a także wielu innych szkodliwych substancji. W tych tkaninach nie ma też metali ciężkich oraz barwników, które mogą wywoływać alergię. Ważne jest to, że aby otrzymać taki certyfikat, produkt jest badany na każdym etapie produkcji. Dlatego rodzic ma pewność, że kupuje swojemu dziecku odzież czy kocyki w pełni dla niego bezpieczne.

Zdj. główne: Markus Spiske/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak efektywnie zorganizować przestrzeń domową dzięki praktycznym pojemnikom i akcesoriom?
Jak efektywnie zorganizować przestrzeń domową dzięki praktycznym pojemnikom i akcesoriom?
Odkryj z nami sprawdzone metody na efektywne organizowanie domowej przestrzeni za pomocą praktycznych pojemników i akcesoriów. Przekształć swoje mieszkanie w przyjazną przestrzeń.
Jak wybrać idealne łóżko do sypialni – przewodnik po rodzajach i stylach
Jak wybrać idealne łóżko do sypialni – przewodnik po rodzajach i stylach
Poszukujesz idealnego łóżka do sypialni, ale nie wiesz, jakie wybrać? Odkryj nasz przewodnik po rodzajach i stylach łóżek, który pomoże Ci podjąć decyzję.
Tworzenie wyjątkowego klimatu za pomocą stylowych mebli do przechowywania alkoholu
Tworzenie wyjątkowego klimatu za pomocą stylowych mebli do przechowywania alkoholu
Odkryj, jak eleganckie i unikalne meble do przechowywania alkoholu mogą tworzyć wyjątkowy klimat w każdym domu.
Ostatnie wpisy