Jak samodzielnie uszyć poszewkę na poduszkę ze skrawków materiałów?

DIY
Jak samodzielnie uszyć poszewkę na poduszkę ze skrawków materiałów?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ścinki materiałów leżą porozrzucane po całym domu? A gdyby tak wykorzystać je w kreatywny sposób i zrobić z nich poszewkę na poduszkę? Patchworkowy charakter sprawi, że jej wygląd będzie niepowtarzalny i stanie się prawdziwą ozdobą Twojego wnętrza. A świadomość, że uszyłaś ją samodzielnie, będzie dodawać skrzydeł za każdym razem, gdy na nią spojrzysz.

Od czego zacząć?

Tworzenie patchworkowej poszewki rozpocznij od dokładnego przejrzenia wszystkich ścinek, które zgromadziłaś. Pogrupuj je w taki sposób, by razem tworzyły estetyczną kompozycję na poszewce. Możesz kierować się podobną gamą kolorów, dopasowaniem wzorów lub motywów. Możesz również dać się ponieść fantazji i stworzyć całkowicie abstrakcyjny kolaż. Następnie poprzycinaj wszystkie skrawki do mniej więcej takiej samej wielkości. Mogą mieć kształt prostokątów, kwadratów lub trójkątów. Rozplanuj ułożenie kawałków na poduszce.

Zaczynamy szyć!

Zszyj ze sobą pojedyncze kawałki materiału za pomocą ściegu prostego od lewej strony. Krawędzie możesz obszyć zygzakiem. Jeżeli zdecydowałaś się na zszywanie mniejszych kawałków, może zająć to trochę więcej czasu, jednak efekt zdecydowanie będzie tego wart! W ten sposób możesz wykonać obie strony poduszki, jednak równie dobrze będzie się prezentować poszewka z całkowicie gładkim tyłem.

Wszywanie zamka do poszewki

Zamek do poszewki wszywamy od lewej strony. Brzeg materiału i suwak przykładamy prawymi stronami do siebie, a następnie zszywamy ściegiem prostym. Gdy ta czynność jest już za nami, pora na połączenie ze sobą obu stron poszewki. Tył i przód połóż prawymi stronami do siebie, a brzegi pospinaj klipsami lub szpilkami. Zszyj je od lewej strony materiału. Pozostaw otwarty zamek błyskawiczny, by móc wywinąć gotową poszewkę na drugą stronę.

Jak jeszcze można wykorzystać skrawki materiałów?

Jeśli szycie jest Twoim hobby, z pewnością w zakamarkach szuflad masz wiele niepotrzebnych ścinków materiałów. Choć z pozoru mogą się wydawać bezużyteczne, można z nich wyczarować prawdziwe cuda.

Dekoracja wnętrz

Poszewka na poduszkę to nie jedyna rzecz, którą można wykonać ze ścinków materiałów. Twoje wnętrze mogą także ozdobić patchworkowa narzuta, obrus lub serwetki. Do uszycia tych akcesoriów najlepiej sprawdzą się tkaniny takie jak len, jedwab oraz poliester. Niektóre skrawki mogą posłużyć jako ścierki.

Na drobne przyjemności

Jeżeli pozostały Ci ścinki jedwabiu, możesz uszyć z nich opaskę na oczy, włosy lub turban. Delikatna tkanina nie zniszczy włosów oraz zapobiegnie powstawaniu opuchlizny pod oczami.

Resztki materiałów idealnie sprawdzają się do szycia zabawek dla dzieci. Maskotki, maty i kocyki uszyte samodzielnie będą wspaniałym prezentem dla pociech.

Zdj. główne: Dinh Pham/unsplash.com

Norbert Kozłowski
Norbert Kozłowski to doświadczony autor i ekspert w dziedzinie aranżacji domów i ogródów, który od ponad 15 lat inspiruje czytelników swoimi praktycznymi poradami i kreatywnymi pomysłami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Akcesoria niezbędne do sprzątania – Twoje niezawodne wsparcie w utrzymaniu czystości
Akcesoria niezbędne do sprzątania – Twoje niezawodne wsparcie w utrzymaniu czystości
Zapomnij o trudach sprzątania! Odkryj niezbędne akcesoria, które uczynią Twoje czyszczenie szybszym, skuteczniejszym i przyjemniejszym.
Jakie kamienie ogrodowe wybrać do dekoracji ścian i murków?
Jakie kamienie ogrodowe wybrać do dekoracji ścian i murków?
Kamienie ogrodowe to nie tylko dekoracyjny element ogrodu, ale również funkcjonalny. Dzięki nim możemy stworzyć piękne i trwałe ściany i murki, które będą ozdobą naszej przestrzeni. W tym artykule przedstawimy, jakie kamienie ogrodowe warto wybrać do dekoracji ścian i murków, aby stworzyć piękne i trwałe konstrukcje.
Sposoby na organizację przechowywania jedzenia
Sposoby na organizację przechowywania jedzenia
W kuchni bez wątpienia najważniejsze jest przechowywanie. Gromadzimy zazwyczaj w tych pomieszczeniach mnóstwo jedzenia, które może przydać się w jakimś kryzysowym momencie. Brak czasu na pójście do sklepu, niespodziewani goście, czy też nagły kryzys finansowy.
Ostatnie wpisy