Jak podłączyć odpływ prysznica?

DIY
Jak podłączyć odpływ prysznica?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Żeby móc korzystać z łazienki i natrysku w pełni bezpiecznie, konieczna jest odpowiednia instalacja, odpowiedzialna za skuteczne odprowadzanie wody z powierzchni posadzki. Istotnym elementem jest bez wątpienia, właściwie dobrany i zabudowany odpływ liniowy.

Proces montażu odpływu liniowego

Najpierw dowiedz się, czy posiadasz odpowiednie warunki do podłączenia odwodnienia liniowego.

Sprawdź, czy nie ma ewentualnych technicznych przeciwwskazań, do montażu odwodnienia liniowego w twoim domu. Miej na uwadze, iż zabudowa może zająć od 70 do 80 mm wysokości, w zależności od danego producenta. Wpływa na nią również, sama konstrukcja stropowa, w razie wątpliwości, dobrze skonsultować projekt z ekspertem.

Zakup gotowy zestaw montażowy i przygotuj wszystkie elementy potrzebne do zabudowy.

Podczas wyboru zestawu, weź pod uwagę między innymi charakterystykę łazienki, sposób montażu, maksymalną przepustowość czy jakość wykonania. Dobry jakościowo produkt, będzie nas kosztować ok. 800-900 złotych, jednakże da on nam pewność, iż odpływ nie przestanie spełniać swoich funkcji, już po paru pierwszych latach jego eksploatacji. Przygotuj odpływ kanalizacyjny pod kątem minimum 2-2,5%, po czym zainstaluj kasetę. Ruszt musi być osadzony na takiej wysokości, żeby kratka odprowadzająca wodę była 1 mm poniżej poziomu płytek podłogowych. Do tej czynności, wykorzystaj poziomice, dzięki której będziesz wiedzieć, czy kratka została właściwie osadzona.

Przygotuj wylewkę zgodnie z zaleceniami producenta.

Wylewka powinna być przygotowana, z uwzględnieniem naturalnego spadku wody na poziomie 2-3%, w zależności od budowy kasety.

Zajmij się hydroizolacją.

Następnym etapem montażu odpływu jest izolacja podłoża. Zainwestuj w wysokiej jakości folię w płynie, którą rozprowadzisz wygodnie pędzlem. Pomiędzy następnymi warstwami, zachowaj 2-godzinny odstęp. Gotowa powłoka hydroizolacyjna powinna mieć przekrój od 3 do 4 mm. Koniecznie wklej kołnierz dołączony do zestawu z kasetą odwadniającą. Dzięki niemu, cała izolacja będzie stabilna i doskonale zapobiegnie przeciekaniu wody.

Dobierz płytki oraz fugę

Kiedy już hydroizolacja dobrze wyschnie, możesz rozpocząć kolejny krok, jakim jest kładzenie płytek ceramicznych. Pamiętaj o tym, aby wykorzystane produkty były wodoszczelne. Małe płytki układa się o wiele łatwiej na dno natrysku, dzięki nim można zachować odpowiedni spadek. Najlepszym rozwiązaniem będą płytki o rozmiarze 10 na 10 cm czy 10 na 15 cm. Dobrym pomysłem, będzie także mozaika czy antypoślizgowy gres. Na dno kabiny sprawdzą się też zwykłe płytki ceramiczne. Większe płytki są czasochłonne i trudniejsze w położeniu, gdyż przeważnie, konieczne jest ich cięcie poprzeczne, aby uzyskać właściwe spadki kierunkowe. Trzeba także zastosować przy nich tak zwaną kopertę. Do brodzika dobrą opcją są płytki o jak najniższej nasiąkliwości, do maksymalnie 3 procent. Płytki charakteryzują się częstymi i intensywnymi zmianami temperatur, z tego względu do ich przyklejenia trzeba używać wysokoelastycznych zapraw klejowych. Płytki ścienne powinny zachodzić na podłogowe, natomiast ich ostatni rząd musi być ułożony dopiero po zakończeniu kładzenia posadzki. W trakcie układania płytek, należy pamiętać, o estetycznym połączeniu płytek oraz wpustu.

Fuga epoksydowa do płytek

Polecanym produktem jest fuga epoksydowa, która odznacza się całkowitą wodoszczelnością. Dobre rozwiązanie szczególnie przy powierzchniach z dużą liczbą spoin, na przykład wykończonych mozaiką. Jeśli zdecydujemy się na fugę cementową przepuszczającą wodę, powinniśmy stosować wpusty z dodatkowymi otworami, umożliwiające odprowadzanie wody przesiąkającej. Wilgoć niestety bardzo szybko wnika przez fugi pod powierzchnię kafelek, a wolno z tych obszarów odparowuje. Woda pod posadzką jest powodem jej zawilgocenia i rozwoju grzybów. Wraz z biegiem lat, prowadzi również do odbarwień warstwy wykończeniowej posadzki. Aby tego uniknąć, należy w takich sytuacjach zastosować wpust z otworami do wody przesiąkającej i spadki warstwy hydroizolacyjne w kierunku wpustu.

Bardzo istotną częścią pracy, będzie uszczelnienie krawędzi pomiędzy płaszczyzną posadzki i płaszczyznami ścian. W tych miejscach dochodzi do silnych odkształceń termicznych płytek. Warto zakupić elastyczny silikon sanitarny, na rynku jest on dostępny w wielu różnych kolorach, można go więc z łatwością dopasować do barwy spoiny. Silikon charakteryzuje się odpornością na grzyby i pleśń. Przed jego nałożeniem, zabezpiecz krawędzie spoiny taśmą malarską, unikniesz w ten sposób zabrudzenia płytek. Silikon powinien być aplikowany niewielkimi porcjami, zwracaj uwagę na to, aby nie pozostawić pustych miejsc.

Najczęściej popełniane błędy

Zdarzają się przede wszystkim niedopatrzenia związane z późniejszym bezproblemowym użytkowaniem łazienki. Nie zapewnienie właściwego spadku posadzki, przez co niemożliwe jest w pełni skuteczne odprowadzenie całej wody z jej powierzchni. Innym częstym błędem jest źle zaprojektowana instalacja kanalizacyjna, w tym nieodpowiednio dobrane średnice, za długie odcinki podejść między przyborami czy pionami kanalizacyjnymi.

Norbert Kozłowski
Norbert Kozłowski to doświadczony autor i ekspert w dziedzinie aranżacji domów i ogródów, który od ponad 15 lat inspiruje czytelników swoimi praktycznymi poradami i kreatywnymi pomysłami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Estetyka i harmonia w każdym wnętrzu dzięki gniazdku szklanemu
Estetyka i harmonia w każdym wnętrzu dzięki gniazdku szklanemu
Gniazdko szklane białe - połączenie funkcjonalności i estetyki w jednym, idealne dla nowoczesnych wnętrz.
Jakie korzyści płyną z regularnych badań termowizyjnych w budynkach mieszkalnych?
Jakie korzyści płyną z regularnych badań termowizyjnych w budynkach mieszkalnych?
Odkryj, jakie korzyści niesie ze sobą regularne stosowanie badań termowizyjnych w budynkach mieszkalnych. Zwiększ efektywność energetyczną, wykryj miejsca strat ciepła i popraw komfort życia w swoim domu.
Porównanie cech i zastosowań różnych typów płytek, w celu wybrania najlepszych do swojego domu
Porównanie cech i zastosowań różnych typów płytek, w celu wybrania najlepszych do swojego domu
Poszukujesz idealnych płytek do swojego domu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, które płytki będą najlepsze dla Ciebie. Porównaj cechy i zastosowania różnych typów płytek, by dokonać najlepszego wyboru.
Ostatnie wpisy