Czy można ustawić kwiaty w pokoju niemowlaka?

Kwiaty domowe
Czy można ustawić kwiaty w pokoju niemowlaka?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie wszystkie gatunki roślin będą odpowiednie do pokoju malucha. Niektóre rośliny nie są bezpieczne dla dzieci. Zobacz, jakie kwiaty możesz ustawić w pokoju niemowlaka.

Fot. Rudy and Peter Skitterians / Pixabay 

Ustawienie kwiatów w pokoju malucha to dobry pomysł, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie gatunki. Żywe rośliny są nie tylko ozdobą pomieszczenia – pozytywnie wpływają również na jakość powietrza. Wiele zależy jednak od wybranego gatunku kwiatów.

Jakich roślin nie ustawiać w pokoju dziecka

Pewne gatunki roślin, choć wyjątkowo efektowne, mogą być szkodliwe dla malucha. Poniższych gatunków kwiatów zdecydowanie nie ustawiaj w pokoju małego dziecka.

Rośliny trujące

W pokoju dziecka nie należy umieszczać roślin trujących, jak difenbachia, monstera, poinsecja, oleander, filodendron, syngonium, trójskrzyn, czy cyklamen perski. Substancje znajdujące się w tkankach tych roślin mogą działać drażniąco na skórę, błony śluzowe jamy ustnej, przewodu pokarmowego oraz spojówki.

Fot. Karolina Grabowska / Pixabay 

Rośliny kwitnące i silnie pachnące

Niekorzystne dla małego dziecka mogą być również rośliny kwitnące i te wydzielające silne zapachy. Takie gatunki mogą wywołać reakcje alergiczne, czy uczulenia. Lepiej więc zrezygnować z kwiatów takich jak: anturium, hiacynt, czy pierwiosnek.

Rośliny o dekoracyjnych owocach

W dziecięcym pokoju lepiej nie umieszczać roślin o ozdobnych owocach, które często bywają trujące, a mogą wydać się atrakcyjne do spożycia, jak psianka koralowa, czy nertera płożąca.

Fot. Scott Webb / Pexels

Rośliny kolczaste

Przy urządzaniu pokoju malucha odpadają również kaktusy, czy wilczomlecz lśniący oraz wszystkie gatunki posiadające kolce, które mogłyby skaleczyć dziecko.

Rośliny o dużych rozmiarach

Duże rośliny doniczkowe również nie są wskazane do pokoju malucha, ponieważ może się zdarzyć, że pod własnym ciężarem przewróciłyby się i przygniotły lub skaleczyły znajdujące się w pobliżu dziecko.

Fot. Beatriz Moraes / Unsplash

Jakie rośliny można ustawić w pokoju małego dziecka

Bezpieczne kwiaty i rośliny doniczkowe do pokoju dziecka, to z pewnością te, które nie mają substancji trujących, kłujących cierni, czy kolców oraz takie, które swoimi owocami nie będą kusić malucha do ich spożycia. W pokoju dziecka bez obaw można umieścić gatunki takie jak: zielistki, sansewierie, trzykrotki, paprocie, chamedory, gerbery, czy fiołek afrykański. Dobrym pomysłem są również rośliny jadalne, jak zioła – bazylia, pietruszka, czy szczypiorek. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Preparaty na kleszcze do ogrodu – Skuteczna ochrona Twojej przestrzeni zielonej
Preparaty na kleszcze do ogrodu – Skuteczna ochrona Twojej przestrzeni zielonej
Preparaty na kleszcze do ogrodu — skuteczna ochrona Twojej przestrzeni zielonej. Poznaj metody i środki zaradcze, które zapewnią Ci bezpieczeństwo.
Jak skutecznie utrzymać temperaturę przewożonych posiłków?
Jak skutecznie utrzymać temperaturę przewożonych posiłków?
Jak skutecznie utrzymać temperaturę przewożonych posiłków? Odkryj rolę opakowań styropianowych i inne praktyczne rozwiązania.
Porównanie cech i zastosowań różnych typów płytek, w celu wybrania najlepszych do swojego domu
Porównanie cech i zastosowań różnych typów płytek, w celu wybrania najlepszych do swojego domu
Poszukujesz idealnych płytek do swojego domu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, które płytki będą najlepsze dla Ciebie. Porównaj cechy i zastosowania różnych typów płytek, by dokonać najlepszego wyboru.
Ostatnie wpisy