Czy można ustawić kwiaty w pokoju niemowlaka?

Kwiaty domowe
Czy można ustawić kwiaty w pokoju niemowlaka?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie wszystkie gatunki roślin będą odpowiednie do pokoju malucha. Niektóre rośliny nie są bezpieczne dla dzieci. Zobacz, jakie kwiaty możesz ustawić w pokoju niemowlaka.

Fot. Rudy and Peter Skitterians / Pixabay 

Ustawienie kwiatów w pokoju malucha to dobry pomysł, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie gatunki. Żywe rośliny są nie tylko ozdobą pomieszczenia – pozytywnie wpływają również na jakość powietrza. Wiele zależy jednak od wybranego gatunku kwiatów.

Jakich roślin nie ustawiać w pokoju dziecka

Pewne gatunki roślin, choć wyjątkowo efektowne, mogą być szkodliwe dla malucha. Poniższych gatunków kwiatów zdecydowanie nie ustawiaj w pokoju małego dziecka.

Rośliny trujące

W pokoju dziecka nie należy umieszczać roślin trujących, jak difenbachia, monstera, poinsecja, oleander, filodendron, syngonium, trójskrzyn, czy cyklamen perski. Substancje znajdujące się w tkankach tych roślin mogą działać drażniąco na skórę, błony śluzowe jamy ustnej, przewodu pokarmowego oraz spojówki.

Fot. Karolina Grabowska / Pixabay 

Rośliny kwitnące i silnie pachnące

Niekorzystne dla małego dziecka mogą być również rośliny kwitnące i te wydzielające silne zapachy. Takie gatunki mogą wywołać reakcje alergiczne, czy uczulenia. Lepiej więc zrezygnować z kwiatów takich jak: anturium, hiacynt, czy pierwiosnek.

Rośliny o dekoracyjnych owocach

W dziecięcym pokoju lepiej nie umieszczać roślin o ozdobnych owocach, które często bywają trujące, a mogą wydać się atrakcyjne do spożycia, jak psianka koralowa, czy nertera płożąca.

Fot. Scott Webb / Pexels

Rośliny kolczaste

Przy urządzaniu pokoju malucha odpadają również kaktusy, czy wilczomlecz lśniący oraz wszystkie gatunki posiadające kolce, które mogłyby skaleczyć dziecko.

Rośliny o dużych rozmiarach

Duże rośliny doniczkowe również nie są wskazane do pokoju malucha, ponieważ może się zdarzyć, że pod własnym ciężarem przewróciłyby się i przygniotły lub skaleczyły znajdujące się w pobliżu dziecko.

Fot. Beatriz Moraes / Unsplash

Jakie rośliny można ustawić w pokoju małego dziecka

Bezpieczne kwiaty i rośliny doniczkowe do pokoju dziecka, to z pewnością te, które nie mają substancji trujących, kłujących cierni, czy kolców oraz takie, które swoimi owocami nie będą kusić malucha do ich spożycia. W pokoju dziecka bez obaw można umieścić gatunki takie jak: zielistki, sansewierie, trzykrotki, paprocie, chamedory, gerbery, czy fiołek afrykański. Dobrym pomysłem są również rośliny jadalne, jak zioła – bazylia, pietruszka, czy szczypiorek. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną kratę do twojego nowoczesnego wnętrza?
Jak wybrać idealną kratę do twojego nowoczesnego wnętrza?
Odkryj niezawodne metody wyboru idealnej kraty do nowoczesnego wnętrza, zrozum jej znaczenie i dowiedz się jak odpowiadają różne style na indywidualne potrzeby.
Poradnik, jak należy dbać o zlewozmywaki granitowe?
Poradnik, jak należy dbać o zlewozmywaki granitowe?
Odkryj praktyczne wskazówki na temat utrzymania granitowych zlewozmywaków w nienagannym stanie. Poznaj sposoby na regularną pielęgnację, metody usuwania plam oraz produkty, które mogą zaszkodzić granitowi.
Jak wybrać idealny granitowy zlewozmywak do twojej kuchni
Jak wybrać idealny granitowy zlewozmywak do twojej kuchni
Odkryj kluczowe aspekty wyboru granitowego zlewozmywaka, który sprawi, że twoja kuchnia zyska elegancję i funkcjonalność. Poznaj typy, wzory i porady doboru idealnej opcji.
Ostatnie wpisy