Jakie kwiaty zasadzić na balkonie?

Kwiaty balkonowe
Jakie kwiaty zasadzić na balkonie?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aranżacja balkonu nie może obejść się bez kwiatów. Jednak nie wszędzie rośliny będą prosperować i czuć się jednakowo dobrze. Wybierz swoje wymarzone kwiaty na balkon, kierując się względami estetycznymi i wymaganiami roślin! 

Niecierpek

Niecierpki mają kształt kopułek o wysokości 20–25 cm i wydają dość dużą liczbę okazałych kwiatów barwy czerwonej, białej lub różowej. Płatki mogą być proste lub pofalowane. Główną zasadą pielęgnacji rośliny jest regularne i obfite podlewanie – bez wody niecierpek szybko zmarnieje. Roślina dobrze się czuje w półcieniu, natomiast źle znosi padające na nią promienie słoneczne. Najlepiej zapewnić jej stanowisko północne, wschodnie lub zachodnie. 

Begonie bulwiaste

Na balkony cieniste i półcieniste warto wybrać begonie bulwiaste, dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. W zależności od odmiany begonie bulwiaste wypuszczają płożące się pędy lub mają pokrój wyprostowany. Rośliny wytwarzają duże, proste lub pofalowane kwiaty o czerwonym, białym, różowym lub pomarańczowym zabarwieniu. Begonie należy podlewać regularnie, raz na kilka dni.

Fiołki ogrodowe

Fiołki ogrodowe, czyli bratki, osiągają wysokość około 30 cm. Uprawiane w skrzynkach balkonowych czy doniczkach tworzą piękne wielobarwne kompozycje. Bratki wyróżniają się intensywnością i różnorodnością kolorów – wydają białe, żółte, pomarańczowe, fioletowe i bordowe kwiaty. Fiołki ogrodowe w skrzyniach warto łączyć z innymi roślinami o podobnych wymaganiach. Należy je podlewać z umiarem, raz na kilka dni. Kwiatki najlepiej się czują na balkonie z ekspozycją na stronę wschodnią lub zachodnią.

Groszek pachnący

Groszek pachnący to roślina o niewielkich czerwonych, białych, różowych lub fioletowych płatkach roztaczających przyjemny aromat. Na balkonie efektownie prezentują się odmiany pnące, którym należy zapewnić podpory. Wystarczy zamontować lekką kratkę lub naciągnąć nici – roślina jest na tyle lekka i wiotka, że nie potrzebuje solidnych podpór. Odmiany karłowe, osiągające 45 cm wysokości, obejdą się też bez nich. Groszek pachnący wymaga umiarkowanego podlewania. Podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne.

Wilec

Wilec jest rośliną pnącą, więc świetnie się sprawdza jako osłona balkonowej balustrady. Musimy mu zapewnić szpaler, kratkę, paliki czy sznurki. Po miesiącu od zasadzenia możemy się spodziewać zielonej kurtyny poprzetykanej dużymi kwiatami w kształcie kielichów. Wilec najczęściej występuje w trzech kolorach: białym, niebieskim i purpurowym. Roślina czuje się dobrze na każdym balkonie i wyróżnia się bardzo długim okresem kwitnienia: od lipca aż do września, a nawet października.

Powojnik

Kolejna roślina pnąca, która do wzrostu będzie potrzebować podpór. W zależności od wielkości okazu mogą nimi być drewniana kratka lub wigwam z bambusowych tyczek. Roślina wydaje okazałe, nasycone barwą kwiaty: białe, różowe, niebieskie, błękitne i fioletowe. Na balkon najlepiej będą się nadawać odmiany osiągające wysokość 3–4 metrów. Roślina wymaga regularnego nawadniania – bardzo źle znosi suszę. Należy się jednak wystrzegać nadmiaru wilgoci w podłożu, żeby nie dopuszczać do gnicia korzeni. Większość powojników najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Na balkonach z wystawą północną ich uprawa może być trudniejsza.

Zdj. główne

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać gabloty muzealne do prezentacji dzieł sztuki
Jak wykorzystać gabloty muzealne do prezentacji dzieł sztuki
Odkryj, jak efektywnie prezentować eksponaty sztuki wykorzystując gabloty muzealne. Porady, techniki i strategie dla muzeów, galerii i pasjonatów sztuki.
Jak odświeżyć wygląd starych mebli dzięki nowoczesnym rozwiązaniom
Jak odświeżyć wygląd starych mebli dzięki nowoczesnym rozwiązaniom
Odkrywaj praktyczne i stylowe sposoby na odświeżenie starych mebli. Wykorzystaj nowoczesne rozwiązania, aby odmienić swoje wnętrze bez kupowania nowych rzeczy.
Jak wybrać idealne urządzenie do czyszczenia powierzchni – poradnik dla właścicieli domów i ogrodów
Jak wybrać idealne urządzenie do czyszczenia powierzchni – poradnik dla właścicieli domów i ogrodów
Odkryj tajemnice wyboru skutecznego urządzenia do czyszczenia. Dowiedz się, jakie kryteria powinieneś wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup narzędzia, które ułatwi Ci utrzymanie czystości domu i ogrodu.
Ostatnie wpisy